Pet Kontur Konut, İnşaat, ve Turizm Limited Şirketi 1979 yılında kurulmuştur. Şirket kurulduğu günden günümüze, Pet Holding ve iştiraklerinin çeşitli inşaat, müteahhitlik, arsa yatırımları, arsa geliştirme, proje geliştrime işlerini, yürütmektedir.


1989 yılında Datça’da bulunan arsalarını geliştrien Petkontur, buraya 52 villadan oluşan, süper lüks Petya Tail Sitesini inşa etmiştir. Daha sonra burada, devremülk inşaatı tamamlamıştır.

                               
1989 yılı sonunda anahtar teslimi olarak yapımını üstlendiği 500 yataklı Novokuznevstk – Sibirya, (SSCB) genel cerrahi hastanesi ile Sibirya’daki ilk Türk Şirketi olma özelliği taşımıştır. 1990’lı yılların başlangıcında Pet Holding’in lokomotif şirketi olan Petkontur, Sibirya'daki faaliyetlerine poliklinik, lojman binası, ekmek fabrikası, kafeterya, betonarme temel inşaatları ve çelik montaj işleri gibi çeşitli inşaat ve montaj işlerini dahil ederek büyümüştür.

                                       
1990 yılında Doğu Almanya’da (Dresden) kurulu PETPLAN Baugesellschasft mbH faaliyete geçirilmiştir. Özellikle eski binaların onarım ve yenilenmesi faaliyetlerinde bulunan bu şirketin karşılaştığı yüksek talepten, 1992 yılında yine Dresden’de PETCOS Liegenschaftsverwaltungs und Dienstleistung GmbH’nin kurularak 3. Türk-Alman firması olarak gruba dahil olmuştur. 

                                         


1997 yılında birleştirilmesinde ve faaliyetlerinin devamında yarar görülmeyen şirketler tasfiyeye tabi tutulmuşlardır. Dinamik bir yapıya, hızlı bir karar verme yeteneğine, çok zorunlu olmadıkça yabancı kaynak kullanmaksızın kendi özkaynakları ile faaliyetlerini yürütecek mali güce sahip olan Pet Holding grubu şirketleri, değişen ve gelişen, sık sık ekonomik krizlerin yaşandığı ülkemizde şirketlerin faaliyet konularını ve ünvanlarını kısa sürede uygulanabilir ve kar sağlayabilir bir yapıya kavuşturmakta, ya da bu şirketlerin faaliyetlerini sona erdirmektedir. Bir zamanlar müşavirlik mümessillik şirketlerinin fon yaratarak lider şirket olduğu, zaman zaman Madencilik Şirketi’nin, 1990 yıllarının ilk yarısında İnşaat Şirketi’nin bu görevi gördüğü, bir süre İhracat Şirketi’nin fon yarattığı grubumuzda bu görevi şuan Petrol Şirketi taşımaktadır. Etkin ekonomik krizlerin yaşandığı Ülkemizde, Banka – Vergi – S.S.K. ve Piyasa borcu olmaksızın yaşamını sürdüren grubumuz ; ekonomik ve bürokratik yükleri azaltmak, vergi avantajlarını korumak, gerekli sinerjiyi yaratmak amacıyla Pet Demir Çelik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, Pet Trans Uluslararası Nakliyat Ve Ticaret Anonim Şirketi, Pet Mühendislik Müşavirlik Mümessillik Anonim Şirketi Ve Pet Sigorta Acentalığı Anonim Şirketi’ ni iltihak yoluyla infisahsız tasviyeye tabi tutarak Peteks A. Ş. İle birleştirmiş, 1996 yılında ünvanı Peteks Patent Marka İşlemleri Ve Dış Ticaret Anonim Şirketi olan bu şirket ile Petma Madencilik İmalat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi’ de aynı yöntemle 1999 yılında Petkontur A. Ş. ile birleştirilerek Petkontur Konut İnşaat Turizm Madencilik Ve Dış Ticaret Anonim Şirketi yaratılmıştır. Keza 2003 yılında, Petcos-Petya Sağlık Turizmi Ve Kür Merkezi Anonim Şirketi de Petkontur A. Ş. bünyesine alınarak infisahsız tasvfiye edilmiştir. 

2005 yılında kurulan Ottoman Life tarafından, Bodrum, Turgutreis’ten alınan arsa üzerine proje geliştirilmiş, 57 konuttan oluşan lüks, Konak Evleri inşaatı yapılmış ve satışları tamamlanmıştır. Haziran 2013 tarihinde Ottoman Life şirketi Petkontur bünyesine alınarak, insihafsız tasfiye edilmiştir.